Description
This 5.56 chambered 10.3 inch Government Profile Classic Series Barrel is machined from CrMoV steel with chrome lined bore and chamber with a manganese phosphate finish and phosphate coated M4 feed ramp extension.

$161.50
BA BABL557103MC 5.56 BRL CMV 10.3 CAR GOV CHRME
Out of stock
This 5.56 chambered 10.3 inch Government Profile Classic Series Barrel is machined from CrMoV steel with chrome lined bore and chamber with a manganese phosphate finish and phosphate coated M4 feed ramp extension.
| UPC | 819747020185 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL557103MC |
| Model | Classic Series |
| Length | 10.30" |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 10.3" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Product Type | Barrel |




Reviews
There are no reviews yet.