Description
Replace your barrel or finish your build with this 16″ black nitride barrel from Diamondback. Made of 4150 CMV with a mid-length gas system.

$90.99
Diamondback 556M16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel
In stock
Replace your barrel or finish your build with this 16″ black nitride barrel from Diamondback. Made of 4150 CMV with a mid-length gas system.
| UPC | 815875019077 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB556M16M50B8-R |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | DB Barrel |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
Reviews
There are no reviews yet.