Midwest Industries MISM30G2 Gen 2 MI Scope Mount/Ring Combo Black Hardcoat Anodized
SKU: TSW|121678 Category: Brand:
Out of stock
Loading...
Description
The Gen 2 MI Scope Mount in 30 mm is a forward offset mount to give proper eye relief specifically for AR platform rifles. It is constructed from 6061 aluminum with a hard coat anodized finish, one-piece long clamp bar, and 1/2″ steel locking lugs. Places the scope above the top of the rifle allowing for the use of scopes with up to a 56mm objective.
Additional information
UPC
Manufacturer
Midwest Industries
Manufacturer Part Number
MISM30G2
Length
6.0"
Model
Gen 2 MI
Mount Height
1.415"